top of page
gs1a.jpg

 

granny square (čtvereček)

Nejmenší jednotkou základního čtverečku granny square je trojice dlouhých sloupků a řetízkové oko. Díky tomu může granny square uháčkovat i začátečník.

Vzor se díky zdvojení této základní trojice (ve skutečnosti 3DS+2ŘO+3DS+1ŘO) se vzor v rohu či rozích pravidelně rozšiřuje řadu po řadě až do požadované velikosti.

MS 02.JPG

 

0 Začínáme kroužkem z 5ŘO nebo magickou smyčkou.

gs2.jpg

 

1 První řadu háčkujeme do základního kroužku/smyčky: 4ŘO, 3DS, 2ŘO, 3DS, 2ŘO, 3DS, 2ŘO, 2DS. Řadu (stejně jako všechny řady následující) ukončuje pevné oko, které spojuje poslední DS s počátečními ŘO.

Již v první řadě vznikne maličký čtvereček o třech vějířcích z 3DS a jednom vějířku ze dvou DS a počátečních ŘO.

gs3.jpg

 

2 Druhá řada (žlutě) začíná opět 4ŘO. V každém rohu čtverečku přidáváme dva vějířky z 3DS, tyto vějířky v rozích oddělují 2ŘO.  Ostatní vějířky jsou odděleny vždy jen jedním ŘO. Řada končí pevným okem (zeleně).

Vějířky háčkujeme vždy do mezery mezi vějířky předchozí řady.

gs4.jpg

 

3 Třetí řada kopíruje první řadu, to znamená, že prostřední vějířek háčkujeme do mezery mezi vějířky druhé řady a zároveň nad vějířek první řady.

Poznámka 1
Čtvereček granny square můžeme háčkovat stále dokola (proti směru hodinových ručiček), aniž bychom práci otočili. Vznikne tak lícová a mírně odlišná rubová strana. Tak je vytvořen čtverečk na fotografii. Rozdíl mezi lícem a rubem více vynikne v plné variantě granny square.

Pokud chceme docílit co nejmenšího rozdílu mezi lícem a rubem, pak vždy po dokončení řady práci obrátíme a háčkujeme zpět, jakoby v protisměru.

Poznámka 2
Každá řada granny square začíná třemi, popř. čtyřmi, řetízkovými oky. Tato oka zastupují první dlouhý sloupek v řadě, tedy mají funkci tzv. ok na obrat. U některých typů jednobarevné příze mohou být tato oka na obrat ve vzoru poněkud nápadnější.V takovém případě lze doporučit vést oka na obrat v úhlopříčce čtverce, kde nejsnadněji opticky zmizí, jak je tomu i v tomto konkrétním případě.

bottom of page