top of page

Čtyřlístkový

Tento krajkový šátek je trojúhelníkového tvaru háčkovaný z vrcholu směrem k přeponě v proporcích podobných granny square.

Rozměr: šátek ve tvaru rovnoramenného trojúhelníka o rozpětí cca 170 cm při výšce/hloubce 65 cm

Příze: Timmy 156 g

Háček č. 4,5 

Vzor je krajkový, skládá se z v lichých řadách jednotlivých čtyřlístků tvořených čtyřmi skupinkami dvakrát nahozených sloupků (DDS) a v sudých řadách řetízkovými smyčkami. Je osově symetrický a opakuje se od páté řady opakuje s tím, že čtyřlístky přibývají v krajových smyčkách.

Tento šátek je uháčkován z české jehněčí vlny Timmy, která bohužel už není v prodeji.

 

0 Začínáme 8ŘO spojenými 1PO do kroužku.

čty1.JPG

1 První řadu tvoří jeden čtyřlístek, který je hlavním motivem tohoto vzoru. Háčkujeme 5ŘO na obrat, skupinku 3DDS, 3ŘO, skupinku 3DDS, 3ŘO, skupinku 3DDS, 3ŘO a závěrečnou skupinku 4DDS. První řadu tedy tvoří celkem čtyři skupinky DDS oddělených 3ŘO, přičemž počáteční skupinku tvoří 5ŘO na obrat+3DDS a závěrečnou skupinku tvoří symetricky 4DDS. Krajové lístky v lichých radách jsou vždy o jeden sloupek/oka na obrat širší!

čty2.JPG

2 Druhou řadu tvoří řetízková oka a pevná oka. Pevná oka háčkujeme podle schématu volně do smyček, nikoli do ok.

chy3.jpg
čty3.JPG
InkedDSC_0093_LI.jpg

Třetí řadu tvoří dva čtyřlístky oddělené jedním dlouhým sloupkem. Skupinky háčkujeme do smyček, stejně tak dlouhý sloupek.

4 Čtvrtou řadu tvoří opět řetízková oka a pevná oka. Jedná se v principu o druhou řadu, ovšem čtyřlístky jsou ve čtvrté řadě už dva, a tak je třeba je oddělit 1PO+3ŘO+1PO (na schématu tmavomodře).

čty4.jpg
bottom of page