top of page

Mořské hlubiny

Šátek Mořské hlubiny je mírně asymetrický trojúhelníkový šátek háčkovaný z cípu a jedná se o vícebarevnou variantu síťového vzoru Plisé. K háčkování je použit silnější háček, takže šátek působí lehkým měkkým dojmem, což ještě zvýrazňuje struktura vzoru, vzor plisé je totiž plastickou variací na filetovou síť.

Rozměr: šátek ve tvaru trojúhelníka o rozpětí cca 180 cm při výšce/hloubce šátku cca 70 cm

 

Příze: Lace Indiecita a Lavanda MALABRIGO (176 g)

Háček č. 3,5


 

Důležitá poznámka

Oproti rozpisu Plisé od 4. řady začínají všechny sudé řady pěti řetízkovými oky.

 

Vzor Plisé patří mezi jednoduché síťové vzory, které tvoří filetová síťka skládající se z dlouhých sloupků a řetízkových ok (1DS+1ŘO). Je tedy vhodný i pro úplné začátečníky.

 

Plizování vzniká střídáním dlouhých sloupků háčkovaných do sloupku s dlouhými sloupky háčkovanými kolem sloupku. Vzor je jednoduchý, lehký a vzdušný, v provedení lace díky varhánkování jakoby nadýchaný, s příjemně nízkou spotřebou příze.

 

Šátek Plisé má tvar mírně asymetrického rovnoramenného trojúhelníka, oproti granny square s protáhlejšími cípy. Šátek háčkujeme z cípu, přičemž přidáváme v každé řadě pouze na jedné straně (jak je vidět na následující fotografii). Přidáváme tedy v přeponě šátku.

plis1.JPG

0 Začínáme magickou smyčkou.

 

1 (zeleně): Do magické smyčky uháčkujeme 4ŘO+1DS a smyčku utáhneme. První řadu tedy tvoří jakési véčko.

 

2 (žlutě): Do véčka první řady uháčkujeme 4ŘO na obrat a véčko 1DS+1ŘO+1DS. Háčkujeme volně do smyčky véčka.

 

3 (bíle): Ve třetí řadě se již začíná projevovat jednoduchý síťový vzor. Háčkujeme 4ŘO na obrat, 1DS do sloupku předchozí řady, 1ŘO a véčko 1DS+1ŘO+1DS volně do koncové smyčky předchozí řady.

 

4 (opět bíle): Začínáme 4ŘO na obrat jako v každé řadě a 1DS volně do smyčky (4ŘO+1DS volně do smyčky se opakuje v každé sudé řadě).

Následuje 1DS do sloupku (červeně přeškrtnutý), 1ŘO, 1DS kolem sloupku (zeleně přeškrtnutý), 1ŘO a závěrečný 1DS volně do koncové smyčky (tento sloupek se opakuje v každé sudé řadě).

 

5 (opět bíle): 4ŘO na obrat, 1DS+1ŘO, 1DS+1ŘO, 1DS+1ŘO a závěrečné véčko volně do smyčky.

 

6 = 4

7 = 5 atd.

Poznámka 

  • Každá lichá řada začíná 4ŘO na obrat a 1DS kolem sloupku.

  • Každá sudá řada začíná 4ŘO na obrat a 1DS volně do smyčky.

  • Vzor se rozšiřuje pouze na jedné straně, tj na konci liché řady a na začátku sudé řady. 

  • Vzor se rozšiřuje vždy o véčko 1DS+1ŘO+1DS, resp. 4ŘO+1DS.

  • Sloupky do sloupku háčkujeme vždy nad sebe, tedy i sloupky kolem sloupku háčkujeme vždy nad sebe. Toto pravidlo je třeba zachovat, jinak vzor nebude plizovat.

plis2.jpg
bottom of page