top of page

Byli vysoko na úzké skalní římse na pokraji strašného srázu, pod sebou temné údolí. Schovali se tam přes noc pod skalním převisem a Bilbo se choulil pod pokrývkou a klepal se od hlavy až k patě.

Byl to zkrátka špatný úkryt. Malabrigo.

Možná právě takovou situaci měli před dvanácti lety na mysli dva uruguayští chlapíci, když hledali vhodný název pro svou vznikající firmu. Mal Abrigo (španělsky špatný úkryt) se totiž jmenuje vesnička v Uruguayi v místě, kde pořádně fouká. Tam se přece každému náramně hodí pořádný šála, čepice či rukavice z kvalitní vlny.

Švagři zakladatelé začali barvit vlnu v roce 2005 doma v kuchyňském hrnci a dnes jejich rodinný podnik Malabrigo Yarn v Montevideu je pojem, jejich ručně barvené příze Nube, Caracol, Rasta, Chunky, Mecha, Twist, Worsted, Rios, Dos Tieras, Silky Merino, Rastita, Arroyo, Finito, Sock, Mechita, Mora, Silk Alpaca a Lace ve třech stovkách barevných variací zná celý svět.

Vyfotografovat malabrigová přadena je téměř nemožné, navíc každá šarže a mnohdy i jednotlivá klubíčka jsou unikátní. Proto je obzvlášť důležité koupit najednou dostatečné množství příze pro celý zamýšlený projekt.

K háčkování silnějších šátků se hodí Finito, Sock a obzvlášť hebká Mechita, jemné příze Silk Alpaca a Lace vyniknou v krajkových vzorech. A Mora, to je hedvábný sen.

A nejlepší na celém malabrigovém příběhu je to, že pro vlnu kouzelných odstínů se nemusíme plavit přes Atlantik, stačí napsat sem nebo zajít sem. Před Malabrigem se totiž ani v Čechách jeden neschová.

mal abrigo.jpg
bottom of page