top of page

Háčkování

(anglicky crochet, německy Häkeln nebo Häkelarbeit, francouzsky crochet, španělsky croché, rusky вязание крючком, čínsky 鉤針編織)

 

Háčkování se spolu s pletením řadí mezi takové textilní techniky, kdy textilie vzniká z tzv. nekonečného vlákna, aniž by vyžadovala osnovu, na rozdíl např. od tkaní.

 

K háčkování je zapotřebí pouze jeden háček (háčkovací jehla) a samozřejmě vlákno, obvykle příze. Pletařka – slovo háčkařka, nebo dokonce háčkař zní prapodivně – vytváří na přízi pomocí háčku oka (smyčky), ta vzájemně proplétá a svazuje. Na háčku zůstává na rozdíl od pletení jen jediné poslední oko. Díky tomu rozháčkovaná práce není nijak zvlášť náchylná k samovolnému párání a také manipulace s ní je snazší než s pleteninou.

 

Kombinací základních háčkovacích ok – řetízkového okapevného oka a sloupků – vzniká množství rozmanitých vzorů.


Na pomezí mezi háčkováním a pletením je tzv. tuniská technika háčkování, kdy na speciálním dlouhém háčku nejprve v jedné řadě zůstávají jednotlivá oka podobně jako při pletení a teprve následně v druhé řadě jsou postupně zapracovávána jako při háčkování. Technice pletení se ještě více podobá knooking, metoda pletení pomocí háčku.

bottom of page