Paris Night

Asymetrický šátek s krajkovým lemem háčkovaný vzorem z křížených sloupků.

Rozměr: asymetrický trojúhelník o rozpětí cca 170 cm při výšce/hloubce 55 cm.

Příze: Mechita Paris Night MALABRIGO (212 g)

Háček č. 4

Šátek tvoří asymetrický trojúhelníkový šátek háčkovaný z cípu. Jeho vzor se skládá z křížených sloupků, přičemž křížíme dlouhý sloupek a dvakrát nahazovaný puff

 

Vzor se rozšiřuje pouze do jedné strany, vždy na konci lichých řad a na začátku sudých řad. V principu lze říci, že každá řada je vždy o jeden sloupek delší.

 

Vzor je poměrně hutný, ale pružný, spotřeba příze je průměrná, závisí na velikosti háčku. Je vhodné použít háček větší velikosti, než je doporučovaná pro vybranou přízi.

pari1.JPG

1 Začínáme řetízkem ze 4ŘO, do prvního ŘO uháčkujeme 1DS.

2 Na obrat 4ŘO, vějířek ze 2DS.

3 Na obrat 4ŘO, vějířek ze 4DS do krajové smyčky, 1ŘO, 1DDS do krajové smyčky.

4 Od čtvrté řady je vzor pravidelný: Na obrat 5ŘO, 1DS do krajové smyčky předchozí řady, 1DS do druhého DS předchozí řady+1ŘO+1 puff do prvního DS předchozí řady (= první křížená dvojice), 1DS do čtvrtého DS předchozí řady+1ŘO+1 puff do třetího DS předchozí řady (= druhá křížená dvojice), vějířek ze 2DS.

5 Na obrat 4ŘO, první křížená dvojice do křížené dvojice předchozí řady, druhá křížená dvojice do křížené dvojice předchozí řady. Řada se rozšiřuje o třetí kříženou dvojici: 1DS do koncové smyčky předchozí řady, 1 puff do lichého sloupku předchozí řady. Řadu zakončíme 1 ŘO+ 1DDS (= koncová smyčka).

Vzor šátku Paris Night je pravidelný, opakují se sudé a liché řady od čtvrté řady včetně.

Sudé řady (modře) začínají vždy 5ŘO na obrat a 1DS do krajové smyčky předchozí řady. Tento DS se stává základem křížené dvojice v následující sudé řadě. Sudá řada končí vždy 2DS do krajové smyčky předchozí řady.


Liché řady (zeleně) začínají vždy 4ŘO  na obrat a pokračují kříženou dvojicí do křížené dvojice předchozí řad (Vynecháváme tedy 2DS předchozí řady). Lichá řada končí vždy 1ŘO+1DDS do krajové smyčky předchozí řady. V sudých řadách přibývá vždy jedna křížená dvojice (viz foto).

Šátek zakončuje drobná krajka.

pari2.jpg