Tatranské štíty

Šátek Tatranské štíty jsou volnou variací na tradiční granny square.

Rozměr: šátek o rozpětí cca 160 cm a výšce/hloubce cca 50 cm


Příze: Baby Alpaca Silk (260 g) 


Háček č. 3,5

Šátek začínáme stejně jako poloviční granny square a stejně tak háčkujeme až do požadované hloubky/výšky šátku, což je v tomto případě 45 řad.

0 Začínáme kroužkem z pěti řetízkových ok nebo magickou smyčkou.


1 První řadu háčkujeme do kroužku/smyčky: 2ŘO (= střed), 3DS, 1ŘO, 1DS.


2 Druhou řadu a všechny následující začínáme 4ŘO + 3DS do krajové smyčky, pokračujeme 1ŘO, následně do středu uháčkujeme 3DS+2ŘO+3DS (totéž v každé další řadě), pokračujeme 1ŘO, do koncové smyčky uháčkujeme 3DS+1ŘO+1DS (totéž v každé další řadě).


3 Třetí a každou další řadu háčkujeme stejně, tj. začínáme krajovou sekvencí (4ŘO+3DS), nad trojicí DS předchozí řady háčkujeme vždy 1ŘO, nad řetízkové oko předchozí řady háčkujeme 3DS, ve vrcholu šátek rozšiřujeme středovou sekvencí (3DS+2ŘO+3DS), dále opět háčkujeme nad trojicí DS předchozí řady  vždy 1ŘO, nad řetízkové oko předchozí řady háčkujeme 3DS, řadu uzavíráme koncovou formací (3DS+1ŘO+1DS).

Jakmile dosáhneme požadované hloubky/výšky, následující řadu směrem z cípu ukončíme o deset trojic DS dříve a práci otočíme a háčkujeme zpět k cípu. Takto háčkujeme pět řad a opět ustoupíme podobně jako v předchozím případě. Až dosáhneme požadovaného rozpětí (můžeme samozřejmě uháčkovat více tatranských štítů než jen dva), řadu v cípu ukončíme.

Podobně budeme háčkovat druhou zrcadlovou polovinu šátku.

Tento šátek lemuje a zpevňuje řada polosloupků po celém obvodě šátku, ve vrcholcích vytvářejí nenápadné obloučky (viz fotografie).