top of page

Výrobní šarže

Šarže nemusí nutně být vojenská nebo policejní záležitost, může se týkat i oblasti ručních prací, a to dost podstatně.

Šarže je totiž výrobní várka, dávka, vsádka atd., zkrátka určité množství produktu vyráběného ve stejnou dobu, stejným způsobem a ze stejného materiálu. Taková šarže má (nebo přinejmenším má mít) stejné vlastnosti, popř. stejné vady. Jednotlivé šarže téhož výrobku se tedy v drobných jednotlivostech mohou vzájemně lišit a není to na závadu. Interval povolených rozdílů mezi šaržemi je u různých produktů různý.

Zatímco jednotlivé šarže vína se mohou lišt podle té které úrody té které vinice, výrobní šarže příze se budou lišit v především nuancích odstínu - a také se často liší. Proto je třeba brát v potaz nejen odstín konkrétní příze, ale i jejich šarži a raději koupit více příze než méně, dokoupit stejnou šarži je totiž velmi obtížné, pokud ne přímo nemožné.

V souvislosti s výrobními šaržemi se můžeme na etiketě příze setkat s výrazem LOT CODE (kód šarže) nebo DYE LOT (číslo barvení).

... jako bájné Sirény lákají odstíny uruguayské příze Malabrigo. Ty barvy, ty překrásné barvy! Jenže podobně jako ony antické ochechule mořské,  i malabrigové příze nás mohou zavést v úskalí a náš projekt může troskotat, nebo dokonce ztroskotat.

Malabrigo je totiž příze barvená ručně a v malých sériích. Každá taková série je originál, i když regulovaná barevnicí. To však znamená, že pro větší projekt (například svetr) obtížně získáme více než pět stejných/podobně vybarvených přaden. A dokonce i ta pětice ze stejné šarže nám může připravit nejednu pernou chvilku. Potíž s nejednotným vybarvením je obzvlášť markantní u vícebarevných přízí s kontrastními barvami, jako je například odstín Aniversario nebo Diana na těchto snímcích.

Odysseus nařídil námořníkům, aby si zacpali uši voskem, aby nepodlehli nebezpečnému vábení sirén. Takové poučení z Homérova příběhu nám příliš nepomůže... Pro nás se řešení nabízejí v podstatě tři.

První: zvolíme malý projekt se spotřebou nepřesahující 100/50 g podle typu přadena. To je ovšem značně omezující. 

Druhé: střídáme dvě (nebo více) klubíček v průběhu práce po jedné nebo po dvou řadách. Tak rozředíme rozdíly v barevnosti a celek barevně sjednotíme.

Třetí: nic nezkoušíme, na nic si nehrajeme a předem počítáme s tím, že zatímco jeden rukáv z odstínu Diana bude bláznivě gipsy, druhý rukáv nabere nazelenalý nádech.

InkedDSC_0003_LI.jpg
šarže.JPG
bottom of page